KavoosTour.com


خدمات مسافرتی و جهانگردی کاوس تور
اخبار سایت :  توصيه هاي مهم به مسافرين محترم عازم تركمنستان
در تاريخ ۱۳۸۹/۵/۱۱ ۲۰:۴۰:۰۰ (10441 بار خوانده شده)

بدون شك براي عزيزاني كه قصد مسافرت به تركمنستان را دارند آگاهي از قوانين و مقررات اين كشور و رعايت اين قوانين و مقررات ؛يك ضرروت اساسي به شمار مي آيد. بدين منظور جهت رفاه حال شما مسافرين محترم و با توجه به اهميت حفظ امنيت و آسايش شما و پيشگيري از بروز مشكلات احتمالي سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو موارد ذيل را مورد تاكيد قرار مي دهد.

1) عقد قرارداد با شركت هاي معتبر توريستي كه در زمينه سفر به تركمنستان داراي حسن شهرت و اعتبار مي باشند و به تعهدات خود در خصوص حمل و نقل، اسكان و امكانات هتل عمل نموده باشند.در اين خصوص از هماهنگي ميان شركت فرستنده و پذيرنده اطمينان حاصل شود.

2) براساس قوانين تركمنستان ثبت ورود و خروج جهانگردان در اداره اتباع خارجي برعهده شركتهاي توريستي بوده و نحوه پرداخت مبلغ مورد نظر براي اين كار بايد طبق قرارداد مشخص باشد.

3) كليه اتباع خارجي در صورت ورود و اقامت در تركمنستان ميبايست نسبت به درج مهر ثبت آوير (اتباع خارجه) در گذرنامه اقدام نمايند در غير اين صورت در وهله اول جريمه و در صورت تكرار موضوع در وهله دوم (در مدت يكسال از تاريخ جريمه اوليه)؛ علاوه بر جريمه ضمن اخراج ازكشور يادشده ظرف مدت 24 ساعت ؛ به مدت 5 سال به تركمنستان ممنوع الورود خواهند شد.

4) هر مسافر يا ميهمان خارجي كه پا به خاك تركمنستان ميگذارد موظف است ظرف مدت سه روز در اداره دولتي ثبت اتباع خارجي كه باصطلاح «آوير» ناميده مي شود رواديدي خود را توسط ميزبان به ثبت برساند. لازم به تذكر است دايره مذكور در روز هاي بعد از ظهر شنبه ، يكشنبه و ايام تعطيل رسمي كشور از پذيرفتن ارباب رجوع معذور است و همچنين روز ورود مسافر جزء مهلت سه روزه محسوب نمي گردد.در صورت عدم مراجعه مسافرميهمان به دايره «آوير» مبلغ 2500.000 هزار منات جريمه به صورت نقدي از مسافر خاطي اخذ مي گردد و اگر اين مورد دوبار پي در پي براي كساني كه رواديدي خود را تمديدكنند روي دهد، فرد خاطي علاوه بر جريمه مجدد از كشوراخراج شده و تا پنج سال ممنوع الورود مي گردد.5) با توجه به وجود مناطق ممنوعه در تركمنستان ؛ از سفر به اين مناطق خودداري نموده و يا در صورت سفر با ادارات ذيربط در كشور تركمنستان هماهنگي و مجوز لازم را اخذ نمايند، مهمترين اين مناطق عبارتند از : 1- داش آغوز 2- تركمن آباد 3- منطقه تمور 4- فيروزه و ..... ضمنا ايستگاههاي راه آهن و فرودگاههاي مناطق ذكر شده نيز شامل مناطق ممنوعه هستند. همچنين وزارت طبيعت تركمنستان در جهت حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از بروز حريق هاي احتمالي بازديد هاي گردشگري و سفر به بعضي از مناطق را از ماه مي لغايت ماه نوامبر ( يازدهم ارديبهشت لغايت نهم آبان ماه) ممنوع اعلام كرده است : اين مناطق عبارتند از :1- باد خيز و كوتين داغ 2- كوپه داغ 3- آمو دريا 4- خرز داغ و سونت.

6) نظر به اينكه تعدادي از هموطنان مرزنشين با اخذ گذر مرزي وارد تركمنستان شده و طبق قوانين و توافقات دو كشور تا محدوده مشخصي ميتوانند تردد نمايند،لذا اكيدا از سفر به خارج از محدوده مجاز خودداري نمايند. لازم به ذكر است شهر عشق آباد خارج از محدوده محسوب گرديده و سفر بدانجا ممنوع مي باشد.

7) مسافران و اتباع خارجي كه وارد تركمنستان ميگردند ملزم به همراه داشتن گذرنامه يا تصوير مهر شده آن و كارت سبز آوير در تمامي مدت اقامت ميباشند تا در صورت تقاضا از سوي مامورين و ارگانهاي قضايي ذيربط در تركمنستان از سوي مشاراليهم ارائه گردد.

8) در صورت مفقود شدن گذرنامه سريعا مراتب به اطلاع سفارت جمهوري ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و همچنين به سازمان ميزبان در تركمنستان و ارگانهاي مربوطه رسانده شود تا اقدام لازم انجام پذيرد.

9) مواردي از تخلفات طبق قوانين تركمنستان كه شامل جريمه نقدي و بعضاً حبس هاي كوتاه مدت و درازمدت در تركمنستان مي گردد عبارتند از:1- ارتباط نامشروع - 15روز زندان یا 15 تا 30 میلیون منات (1500دلار) جریمه نقدی


2- حضور در معابر عمومي در حالت مستي و عدم تعادل - 15 روز حبس و جريمه نقدي

3-حمل سلاح سرد و گرم و مواد منفجره و مواد مخدر و دارو هاي ممنوعه ازجمله قرص استامينوفن كدئين اكيداً ممنوع است و مشمول حبس دراز مدت ميگردد.

4- قاچاق اشياء عتيقه، فرش قديمي تركمني و جواهر آلات سنتي، جريمه نقدي و حبس دارد.

5-قاچاق حيوانات وحشي تحت حفاظت دولت) ثبت شده در كتاب سرخ) جرم محسوب مي شود.

6-مصرف سيگار در معابر عمومي، پارك ها و اماكن سرپوشيده عمومي و ادارات دولتي اكيداً ممنوع بوده و جريمه نقدي دارد.


7-جعل اسناد رسمي مربوط به گذرنامه و رواديدهاي ورود و خروج حبس و جزاي نقدي دارد.


8-حمل و قاچاق دخانيات و مواد الكلي (وارد و خارج كردن مورد نظر است) – حبس و جزاي نقدي دارد


9-براه انداختن جشن و شب نشيني در محل سكونت پس از ساعت 23 اكيداً ممنوع است.

10) انتخاب محل اقامت (منزل مسكوني استيجاري و يا هتل) آزاد است، به شرط آنكه منزل مسكوني خصوصي با شد و صاحب خانه مجوز براي اين كار داشته باشد(ميزبان در قبال اعمال و رفتار مسافر ميهمان) اعم از توريست، بازرگان، دانشجو و غيره و تردد آن، تغيير محل اقامت و سكونت پاسخگوست. همچنين پيشنهاد مي گردد كه مسافران ميهمان از ترك محل سكونت بدون همراهي ميزبان و حضور در محل هاي تجمع افراد ناشناس و ياشركت در مجالس غير متعارف پس از ساعت 23 اكيداً خود داري نمايند.

11) عدم سفر به خارج از شهر يا اماكن توريستي بدون همراهي راهنماي توريستي ، در صورتيكه قصد سفر به شهرهاي ديگري غير از عشق آباد را داريد . بايد رواديد با قيد اجازه سفر به شهر مورد نظر درخواست گردد. تخلف از اين موارد جريمه نقدي و در برخي موارد ممنوع الورود شدن فرد را به همراه دارد.

12) از ارتباط با افراد ناشناس و قبول بسته هاي سفارشي خودداري گردد.

13) درخصوص بهداشت عمومي موارد ذيل مد نظر قرار گيرد: استفاده از آب آشاميدني بسته بندي شده و بهداشتي عدم استفاده از مواد غذايي غير بهداشتي و نا مطمئن .

14) با مامورين مرزي برخورد شايسته داشته و از برخوردهاي لفظي خوداري نمائيد.در صورت مشاهده هرگونه تخلف و برخورد ناشايست موارد را با ذكر زمان و مكان دقيق و مشخصات مامور مورد نظر از طريق شركتهاي توريستي به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد با شماره تلفن هاي 341452 و 341442 و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو با شماره تلفن 2-60231-522 منعكس نمائيد.

15) موكدا توصيه ميشود چنانچه هر يك از مسافرين و اتباع كشورمان در تركمنستان با مشكلي مواجه گرديد ؛ قبل از انجام هر گونه عمل و تصميم سريعا مراتب را به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو اطلاع داده تا اقدام لازم در خصوص رفع مشكل آنان بعمل آيد.

16) اطلاعات ضروري در خصوص انواع رواديد هاي ورودي و اقامت در تركمنستان:

انواع رواديد هاي ورودي به تركمنستان عبارتند از:

1- خصوصي با ارسال دعوتنامه

2-تجاري

3-تحصيلي - براي دانشجويان شاغل به تحصيل در تركمنستان

4-توريستي

براي دريافت رواديدي ورود به تركمنستان تبعه خارجي مي تواند با توجه به نوع رواديدي مورد نظر خود دعوتنامه ارسال شده به نام خودرا به همراه مدارك لازم از جمله گذرنامه و غيره گرفته و به سفارتخانه ها بخش كنسولي و كنسولگريهاي تركمنستان در كشور متبوع خود مراجعه نمايد. رواديد ها (رواديدها) مدت هاي مختلفي از 10 روز تا 1 ماه و 3 ماه و يكساله براي دانشجويان دارد. رواديدهاي توريستي قابل تمديد نيست و امور مربوط به آنها بعهده آژانس هاي توريستي است و رواديدهاي دانشجويان در صورت اخراج دانشجو و پايان مدت تحصيل ظرف دوهفته بي اعتبار مي گردد. تمديد انواع رواديد ها در اداره ثبت دولتي اتباع خارجي (آوير) انجام مي گيرد.جهت مزيد اطلاع ، تلفن ها و ديگر اطلاعات مربوط به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو به شرح ذيل اعلام مي گردد:آدرس سفارت جمهوري اسلامي ايران در تركمنستان : عشق آباد – خيابان تهران – شماره 3

- كد و تلفن تماس از ايران با سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد

- 4-349361-0099312

- كد و شماره تلفن تماس از داخل تركمنستان با سفارت – 4-349361-80012

- نمابر سفارت جمهوري اسلامي ايران عشق آباد – 350565-0099312

- كد و تلفن تماس از ايران با سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو

- 60232-60231-00993522

- كد و تلفن تماس ازداخل تركمنستان با سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو 60233 -60232-60231-80066

- نمابر سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران مرو 60233

منبع: وب سایت سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان

صفحه مناسب چاپ پیشنهاد این صفحه از این خبر یک pdf بساز

 

منو اصلی
خدمات ما